O nas

O nas

Historia

Chmiel jako uprawa wieloletnia, wymaga wyjątkowej dbałości i zrozumienia ze względu na swoją specyfikę. Chmielarstwo jest tradycją w wielu rodzinach, gdzie wiedza o uprawie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. To właśnie tworzy swoistą kulturę i wspólnotę wokół tej szlachetnej rośliny.

Korzenie firmy tkwią w chmielarstwie. Uprawa chmielu jest obecna w naszej rodzinie od ponad 70 lat. Szerokie doświadczenie i wiedza wynikają z głębokiego zrozumienia specyfiki rośliny, jak i silnego zaangażowania w samą branżę.

Firma
Import-Export J.A.Szałas
istnieje od 1991 roku

Początki firmy

Firma Import-Export J.A.Szałas istnieje od 1991 roku. Została założona przez Joannę i Andrzeja Szałas. Od początku głównym przedmiotem działalności był skup i sprzedaż chmielu. Firma była ściśle związana z sektorem rolniczym i ogrodniczym gospodarki oraz procesami związanymi z uprawą, zbiorem i przygotowywaniem chmielu do obrotu handlowego.

Początki działalności miały miejsce na Lubelszczyźnie, chmielarskim zagłębiu Polski.

Potencjał zakupu przedsiębiorstwa na tamtym etapie to 10-30 ton surowego chmielu.

Na początku działalności, jeszcze w latach ’90, nawiązana została współpraca z firmą Joh. Barth & Sohn, wyróżniającą się ponad 200-letnim doświadczeniem i tradycją w przetwórstwie chmielu oraz sprzedaży produktów chmielowych. Obecnie grupa funkcjonuje na rynku pod nową nazwą BarthHaas. Jest światowym liderem w przemyśle chmielarskim. Współpraca tworzona przez firmy BarthHaas i J.A.Szałas i stała polityka zakupu chmielu pozwoliła stworzyć stabilny rynek surowcowy w Polsce.

Aktualnie

prawie

40%

PRODUKCJI CHMIELU
W POLSCE

ponad

200

ZRZESZONYCH PLANTATORÓW
CHMIELU

ponad

5000

MIEJSC PALETOWYCH

Gwarancja zbytu, dążenie ku innowacjom oraz dostęp do najnowszych rozwiązań agrotechnicznych sprawia, że jesteśmy najpewniejszym podmiotem w branży chmielarskiej w Polsce. Nasi plantatorzy ciągle podnoszą jakość swojej produkcji oraz dokonują stałych inwestycji podnoszących poziom gospodarstw w celu dostarczenia jak najlepszego surowca. Jesteśmy obecni we wszystkich rejonach uprawy chmielu w Polsce, co gwarantuje pewną dostawę odpowiednich ilości surowca i rozeznanie w sytuacji w całym kraju. Aktualnie nasz udział rynkowy sięga do 40% produkcji chmielu w Polsce. W obrębie naszej firmy zrzeszamy około 200 plantatorów chmielu.

Jesteśmy obecni we wszystkich rejonach uprawy chmielu w Polsce

J.A.Szałas jako firma, której domeną jest handel chmielem, posiada rozwinięty system magazynowania produktów chmielowych dla browarów w specjalnie do tego wyposażonych komorach chłodniczych. Spełniony jest wymóg utrzymania temperatury od 0°C do 4°C z jednoczesnym obniżeniem wilgotności.

W 2011 roku wybudowano pierwszy magazyn wysokiego składowania dla produktów wymagających głębokiego mrożenia w Karczmiskach k. Opola Lubelskiego. Obecnie dysponujemy doskonale wyposażonym Centrum Magazynowo – Dystrybucyjnym o pojemności ponad 5000 miejsc paletowych.

W 2018 roku zapoczątkowano projekt Szałas agro, w ramach którego oferowane są najbardziej zaawansowane preparaty do odżywania i biostymulacji wszystkich upraw ogrodniczych i rolniczych wraz z kompleksowym wsparciem dotyczącym ich stosowania.

Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu.